EP atnaujina tyrimą dėl CŽV kalėjimų Europoje: ragina JAV suteikti informaciją

2015-03-18

Europos Parlamentas (EP) pavedė savo Piliečių laisvių ir Užsienio reikalų komitetams bei Žmogaus teisių pakomitečiui atnaujinti tyrimą dėl galimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vykdyto kalinių gabenimo ir neteisėto kalinimo Europos šalyse.

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai taip pat paragino JAV ištirti žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su šios CŽV programos vykdymu, ir bendradarbiauti su Europos Sąjungos valstybėmis gavus jų prašymus suteikti informacijos.

Be to, EP nariai ne pirmą kartą paragino valstybes nares ištirti kaltinimus, kad jų teritorijose buvo slaptų kalėjimų, kuriuose žmonės laikyti pagal CŽV programą, ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn į šią veiklą įsitraukusius asmenis.

Rolandas Paksas, EFDD frakcijos vicepirmininkas, balsavo už rezoliuciją. Ją palaikė dauguma Lietuvos europarlamentarų.

Priimta rezoliucija yra EP reakcija į pernai gruodį paviešintą JAV Senato ataskaitą, kurioje aprašomi CŽV vykdyti įtariamų džihadistų judėjimo „al Qaeda" narių tardymai, naudojant kankinimus.

Informacija apie konkrečias valstybes, kuriose buvo įrengti slapti centrai, ataskaitoje paslėpta, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente violetiniu vadinamas centras. Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios, o buvo uždarytas 2006 metais dėl neužtikrintos medicinos priežiūros, jame esą kalintas Mustafa al-Hawsawis iš Saudo Arabijos.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Šiuo metu Lietuvos generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004-2006 metais galėjo būti tardomas M.al-Hawsawis, kuris šiuo metu kalinamas Gvantanamo kalėjime.

Gruodį Generalinė prokuratūra išsiuntė teisinės pagalbos prašymą JAV Teisingumo departamentui, prašydama informacijos apie galimą įtariamųjų terorizmu slaptą kalinimą ir tardymą Lietuvoje.