R. Paksas. Nereikia permatomomis širmomis dangstyti Europos vienybės

2016-12-15

Šią savaitę Europos Parlamento nariai sesijoje Strasbūre vėl diskutavo Europos saugumo klausimais. Rengiantis Vadovų Tarybos susitikimui, europarlamentarai išsakė savo nuomones dėl jo darbotvarkėje esančių klausimų, siūlė galimus problemų sprendimo būdus.

Europos Parlamento narys, Europos laisvės ir tiesioginės demokratijos frakcijos vicepirmininkas Rolandas Paksas aštriai pasisakė dėl visuotinės saugumo strategijos, kurią ruošiasi svarstyti Europos vadovų taryba.

„Nėra visuotinės saugumo strategijos, yra tik atskirų, didesnių ES valstybių interesai dėl to saugumo ir strategijos gynybos srityje. Kuriuos mažesnės valstybės kol kas besąlygiškai priima ir tam pritaria. Nes kito kelio kol kas neturi. Tą reikia pagaliau pripažinti ir permatomomis širmomis nebedangstyti Europos vienybės, kurios iš tiesų nebėra“, - sakė R. Paksas.

 

Kodėl manote, kad ES vadovai, Vadovų Taryba yra nepajėgi spręsti Europą užgriuvusių problemų?

Todėl, kad pasirinktas ne tas kelias joms spręsti. Pasirinktas problemų gilinimo, o ne jų sprendimo kelias. Kai Europos Sąjungos stiprumą bandomą sutvirtinti ne kiekvienos bendrijos narių sutarimu, bet paminant tų narių savarankiškumą, diktuojant tam tikras sąlygas, kurios įtvirtina lygių ir lygesnių Europos valstybių sąjungą ne kaip lygiateisių valstybių bendriją, bet kaip federaciją, kurioje visi turės paklusti centrui.

Jis gi bus neklystantis, visuomet teisus ir geriausiai žinantis, ko reikia vienos ar kitos valstybės žmonėms. Tai akivaizdu, nes šiandien prieš tų žmonių valią visomis išgalėmis stumiami keisti dalykai.

Pradedant Europos kariuomenės kūrimu ir baigiant pastangomis suteikti bevizį režimą Turkijai. Nepaisant to, kad daugelio valstybių politikai siūlo neskubėti, nes imigrantų antplūdis į Europą atneša labai dideles problemas visuomenės saugumo srityje.

Bendra kariuomenė gal kuriama tam, kad bendrijos šalys negalėtų stiprinti savo kariuomenių? Bevizis režimas su Turkija gal tam, kad Turkija pasiimtų iš Europos išsireikalautus milijardus, o pabėgėliai pervažiuotų į Europą?

 

Apie islamistų pasirengimą išpuoliams Europoje kartas nuo karto žiniasklaidos priemonės dar praneša. Nekontroliuojamos migracijos pagimdytas nusikalstamumas iš tiesų labai veikia Europos šalis. Galime džiaugtis, kad tai aplenkia Lietuvą. Tačiau ar pakankami politikų žingsniai, kad to nebūtų ir kitose šalyse?

Ne. Nepakankami. Privalome nustoti kalbėti apie šalutinius dalykus ir pradėkime diskutuoti apie esminius. Kurie svarbūs paprastiems Europos žmonėms. Kurie nenori, kad jų dukra būtų nužudyta prieš pusmetį ar metus čia atsikėlusio pabėgėlio, kaip prieš keletą savaičių nutiko Vokietijoje. Kurie nori tik vieno – gyventi savo valstybėje, dirbti ir užsidirbti, kurti savo gyvenimus savo Tėvynėje, kurioje savų keistų taisyklių nediktuotų jokie atėjūnai. Nesvarbu, ar jie buvo perkelti pagal ES susitarimus, ar nelegaliai atvykę.

Kiekvienos tautos politikų priedermė yra užtikrinti tos šalies žmonių saugumą, sudaryti sąlygas jiems dirbti ir užsidirbti, pasirūpinti to daryti jau nebegalinčiais asmenimis. Taip pat maksimaliai pasirūpinti, kad dėl jų sprendimų nesumažėtų visuomenės saugumas, neatsirastų paskatų savo problemas spręsti kriminaliniu būdu.

Tikiuosi, kad Europos Vadovų Taryba yra pajėgi tai suvokti ir priimti adekvačius sprendimus. Kad mūsų naujai išrinkti politikai Lietuvoje taip pat supranta tuos dalykus ir žiūrį į tautos interesus, o ne į ES biurokratų burnas ir gatavi tuoj ranką prie kepurės pridėti: supratom, tamstos, vykdom.

Ir ne finansinė pagalba ES pasirinktoms Afrikos valstybėms ar milijardai Turkijai už kol kas nuo emigrantų užvertas sienas čia gali padėti. Tai bus tik laikini sprendimai.

Gal ir nelabai skaniai gali nuskambėti, bet nebijokime pripažinti: kiek vilkus Afrikoje bešertumėme, jie vis tiek į avinus Europoje žiūrės. Jeigu kažkas to dar nesuprato, po dešimtmečio turėsime gerokai daugiau problemų, negu turime dabar.

 

Parlamente diskutuota ir dėl Europos energetikos strategijos, pristatytas Europos Komisijos parengtas Švariosios energetikos priemonių rinkinys. Ką tai duos vartotojams Europoje?

Švariosios energetikos priemonių rinkinys yra geras dokumentas. Kaip ir daugelis kitų Europoje. Bėda ta, kad dažniausiai gyvenimas savaip pakoreguoja visuos dokumentus ir kartais iš jų arba nieko nesigauna, arba gaunasi blogi dalykai. Tikiuosi, kad su šiuo taip neatsitiks.

Pastatų renovacijos skatinimo priemonės gali iš tiesų stipriai mažinti energijos vartojimą. Todėl būtent renovacija turėtų būti vienas iš svarbiausių šių priemonių stulpų. Manau, kad mūsų pastangomis renovacija pagaliau ir Lietuvoje įgavo pagreitį.

Antras svarbus dalykas – Europos Sąjunga privalo vienu balsu kalbėti dėl kiekvienos konkrečiai bendrijos narės energetinio saugumo. Taip pat ir dėl atominės energijos gamybos saugumo.

Šiame rinkinyje aš pasigedau tinkamo dėmesio greta išorinės ES sienos Baltarusijoje statomos atominės elektrinės klausimams.

Nevertėtų pamiršti elementarios tiesos: vienas radioaktyvus debesis gali palaidoti visus švarios energetikos priemonių rinkinius ir visą ES energetikos strategiją. Atsižvelgiant į nerimą keliančius pranešimus iš statybos aikštelės Astrave, būtent tarptautinis dėmesys dėl šios elektrinės saugumo turi būti gerokai didesnis.

Trečia: energijos kainos namų vartotojams. Bendrijoje yra šalių, kuriose gyventojai už energetinius išteklius yra priversti atiduoti kone trečdalį savo šeimos pajamų. Energetikoje įsigalėjo monopolistai. Jų diktuojamos kainos skurdina bendrijos šalių vartotojus. Būtent iš jų ne visuomet teisingo apmokestinimo energetikos kompanijos kraunasi didžiulius pelnus.

Manau, kad priemonių rinkinyje taip pat reikėtų numatyti pakankamo kompensavimo mechanizmą tiems gyventojams, kurie diegiasi namuose individualias energetinio efektyvumo sistemas ir švarios energijos gamybos priemones: geoterminį šildymą, saulės ir vėjo jėgaines.