R. Paksas. Skirtingi požiūriai – ne kliūtis bendradarbiavimo tiltams tarp ES ir JAV

2018-07-05

Europos Parlamentas pritarė EP frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininko, Prezidento Rolando Pakso parengtam sprendimui dar penkeriems metams pratęsti ES ir JAV susitarimą dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo.

„Europos ir Amerikos partnerystė mokslo ir inovacijų srityje yra raktas į dviejų žemynų ateitį. JAV yra svarbi ES partnerė mokslo, technologijų ir inovacijų srityse, todėl labai svarbu ir toliau skatinti, plėtoti ir palengvinti mokslinį bei technologinį bendradarbiavimą tarp abiejų susitarimo pusių. Nepaisant skirtingų požiūrių į kai kuriuos dalykus, privalome tiesti bendradarbiavimo tiltus tarp mūsų žemynų“, - sakė Europos Parlamento narys R. Paksas.

Parlamentaro teigimu, susitarimas dėl bendradarbiavimo apima septynioliką įvairių sričių. Politiko vertinimu, jis įgalins pasiekti dar daugiau technologinės pažangos, plėtoti starteginę partnerytę ir stiprinti abipusiai naudingą bendradarbiavimą, kuris sudarys palankias sąlygas ekonomikos augimui, darbo vietų kūrimui bei visuomenės gyvenimo kokybės gerinimui.

ES ir JAV bendradarbiavimas mokslinių tyrimų srityje pagrįstas nuo 1998 m. galiojančiu susitarimu, kuris pratęsiamas kas penkerius metus. ES ryšiai su JAV mokslo, technologijų ir inovacijų srityje yra stipresni nei su bet kuria kita ne Europos šalimi. JAV yra aktyviausia programos „Horizontas 2020“ šalis pagal investicijas tarpusavio moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai, mokslininkų srautus, bendradarbiavimo veiklos mastą, taip pat bendraautorių leidinių ir patentų skaičių.

Pasak R. Pakso, iki šiol pagal šią programą Lietuvos atstovai dalyvavo teikiant beveik du tūkstančius paraiškų, kuriose buvo 2213 dalyvių iš Lietuvos. Iš jų dotaciją projektuose gavo 259 dalyviai. 47 iš jų yra projektų koordinatoriai.

„Daugelis jų yra Lietuvos universitetai ir kitų mokslo įstaigos, įvairūs institutai, aukštųjų technologijų įmonės. Lietuvių dalyvių biudžetas įvairiuose projektuose yra beveik 50 milijonų eurų, iš kurių daugiau kaip 40 milijonų sudaro būtent ES lėšos“, - sakė R. Paksas.

Jo teigimu, vienam programos „Horizont 2020“ dalyviui iš Lietuvos, remiantis statistikos duomenimis, teko beveik 200 tūkstančių eurų. 

EP frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininko R. Pakso parengtam sprendimui balsuodami pritarė 597 EP nariai, nepritarė 48, susilaikė 26 parlamentarai.

 

Europos Parlamento nario R. Pakso biuro inf.