R. Paksas. „Tikroji demokratija Europoje jau nebėra savaime suprantamas dalykas“

2017-10-19

„Europos Sąjunga išgyvena didžiulę krizę ir aš kol kas nematau, kad būtų norinčių ir galinčių ją spręsti. Bandymai vis labiau centralizuoti bendriją, iš sąjungos daryti federaciją gali grįžti bumerangu – jos subyrėjimu“, - susitikime su tauragiškiais sakė Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas Prezidentas Rolandas Paksas.

Tauragės gyventojus jis pakvietė į diskusiją „Lietuvos ateitis po Europos ateities“, kurios metu diskutuota apie Lietuvos ir Europos Sąjungos aktualijas bei perspektyvas.

Susitikimo metu politikas ne kartą akcentavo, kad šiandienis demokratijos modelis daugelyje Europos valstybių yra labiau deklaratyvus, jo turinys užpildomas ne visuomenės nuomone ir pasirinkimais, bet valdančiųjų politikų norais bei interesais išlaikyti turimą valdžią ir įtaką. 

„Esminė problema - kad politikai iš esmės manipuliuoja visuomene, ją kontroliuoja. O turėtų būti atvirkščiai – visuomenė turėtų kontroliuoti politikus, reikalauti iš jų tam tikrų sprendimų arba prieštarauti daugumai nepriimtiniems veiksmams“, - kalbėjo europarlamentaras.

Jo teigimu, taikus pilietinis pasipriešinimas turi tapti kovos už tikrąją demokratiją vėliava. R. Pakso vertinimu, šiandienės demokratijos krizę aiškiai parodo kruvini žmonių veidai Barselonoje.

„Jokia demokratine save laikanti valstybė negali taip elgtis su savo piliečiais, kurie norėjo išsakyti savo nuomonę referendume. Nepaisant to, kad kai kam valdžioje ta nuomonė gali nepatikti. Akivaizdu, kad tikroji demokratija Europoje jau nebėra savaime suprantamas dalykas. Kuo toliau, tuo labiau visuomenei reikės už ją kovoti“, - sakė R. Paksas.

Kalbėdamas apie šiandienę Europos Sąjungos politiką, parlamentaras sakė, kad ES vis labiau siekiama centralizuoti. „Lygiateisių valstybių bendrija keliama ant federalizacijos bėgių, tačiau manau, kad galutinė stotelė bus ne Jungtinės Europos valstijos, bet Europos Sąjungos griuvėsiai kokiais 2025 metais“, - prognozavo politikas.

R. Paksas sakė, kad jis visada buvo Europos Sąjungos šalininkas. „Aš ir dabar esu už ją, tačiau už laisvų ir savarankiškų valstybių sąjungą. Tokią, į kurią Lietuva įstojo 2004 metais. Dabar ji gerokai  pasikeituisi. Deja, ne į gerąją pusę“, - susitikime klabėjo R. Paksas.

Pasak jo, tai suprasdami, daugelio valstybių piliečiai vis aktyviau pasisako už valstybių savarankiškumą, galimybę šalims pačioms spręsti jos piliečiams aktualius klausimus. R. Pakso teigimu, Didžiosios Britanijos sprendimas palikti šiandienę ES yra akivaizdus to įrodymas.

„Jei mes, kaip piliečiai norime kad ES išliktų, turime priversti politikus keistis ir keisti pačią politiką, valstybių savarankiškumą iškeliant kaip esminį bendrijos tikslą“, - kalbėjo Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas R. Paksas.

Parengta bendradarbiaujant su Europos Parlamento frakcija „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“