R. Paksas. Vienybės ir ne tik energetikoje, šiandien reikia kaip taikos

2015-03-20

Neseniai Europos Komisija (EK) iškilmingai paskelbė apie energetikos sąjungos įkūrimą. Tai lyg ir žymėtų dar vieną žingsnį link tolesnės Europos Sąjungos federalizacijos. Vieninga valiuta, vieninga rinka, bendra energetikos sistema – tai vis sudedamosios ES dalys, kurios turi ir pliusų ir minusų kalbant apie valstybių savarankiškumą ir jų piliečių gerovę.

 

Šiuo atveju vieninga energetika yra tas didelis pliusas, kuris jau seniai buvo reikalingas Europos Sąjungos valstybėms. Iš tiesų atskiros šalys nėra pajėgios pavieniui užsitikrinti energetinę valstybių nepriklausomybę, išteklių tiekimą geriausiomis kainomis. Šiuo klausimu vienu balsu kalbanti ES – labai gerai.

 

Tos vienybės, ir ne tik energetikoje, šiandien reikia kaip taikos. Tiesa, įžvelgdamas kai kurių atskirų bendrijos šalių prielaidas ir galimą suinteresuotumą gauti iš tos sąjungos sau kuo didesnių dividendų, tikiuosi, kad Komisija, toliau kuriant šios energetinės sąjungos sudedamąsias dalis, bus principinga ir vienodai teisinga, o valstybių vadovai – išmintingi ir nuoseklūs.

 

Nebegalima konkrečių sprendimų dėl vieningos energetikos keisti į ilgus pasvarstymus ir nesibaigiančias diskusijas apie vieną ar kitą atominę elektrinę, elektros jungtį, automobilių pramonę arba iškastinio kuro išgavimą, nelygu kuriai valstybei kas aktualiausia.

 

Būtent dėl to nuogąstauju labiausiai, nes tolesni santykiai su Rusija ir padėtis Ukrainoje bei nieko iš esmės nekeičiantys šių dalykų vertinimai, pasibaigiantys dar vienu susirūpinimo pareiškimu, byloja apie labiau fasadinės, o ne realios energetikos sąjungos sukūrimo prielaidas. Nes įpratome daug šnekėti, bet per mažai veikti.

 

Šį nerimą dar labiau sustiprina tai, kad lyginant su užmojais, minėtos sąjungos energetinės infrastruktūros sukūrimui numatyta pernelyg mažai lėšų. Prekių rinkoje paprastai būna arba pigu, arba gerai. Geros energetinės sąjungos, ponai, pigiai tikrai nesukursime. Tad negailėkime pastangų, darbo ir lėšų tam, kad ji būtų gera. 

 

EP plenarinis posėdis, 2015 kovo 11 d.