Rolandas Paksas. Elektroniniai leidiniai galės pasinaudoti PVM lengvata

2017-06-08

Siekdami suvienodinti skaitmeninių ir popierinių knygų ar žurnalų apmokestinimą, Europos Parlamento nariai nusprendė suteikti galimybę ES valstybėms taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą elektroniniams leidiniams.

Šiuo metu elektroninės knygos, žurnalai ar kiti leidiniai apmokestinami standartiniu pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifu, kuris negali būti mažesnis nei 15 proc., nors spausdintiems leidiniams galima taikyti lengvatinį tarifą (nuo 5 proc.) arba išvis jo atsisakyti.

Lietuvoje laikraščiams ir knygoms taikomas 9 proc. lengvatinis tarifas. Tuo tarpu elektroniniams leidiniams taikomas 21 proc. tarifas.

Pasak Europos Parlamento nario, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininko, Prezidento Rolando Pakso, PVM direktyva užkerta kelią valstybėms narėms taikyti e. leidiniams tokias pačias taisykles, kaip ir šiuo metu fizinio pavidalo leidiniams taikomos taisyklės, todėl daugumoje valstybių narių e. leidiniams taikomos PVM taisyklės yra kur kas mažiau palankios.

Tokias skirtingas spausdintiems ir elektroniniams leidiniams taikomas sąlygas vis sunkiau pagrįsti toliau vystantis skaitmeninei ekonomikai. Todėl Europos Komisijos siūlymu keičiamos Direktyvos 2006/112/EB nuostatos dėl knygoms, laikraščiams ir periodiniams leidiniams taikomų pridėtinės vertės mokesčio tarifų.

„Akivaizdu, kad pasaulyje, Europos valstybėse ir Lietuvoje išleidžiama vis daugiau elektroninių knygų, kitų leidinių. Vis daugiau literatūros ir elektroninės informacijos mus pasiekia skaityklomis, mobiliaisiais telefonais. Skaitymo įpročiai smarkiai keičiasi. Skirtingas popierinių ir elektroninių leidinių apmokestinimas šiame amžiuje yra nepriimtinas“, - sakė parlamentaras.

R. Pakso teigimu, dabartinėse taisyklėse dėl PVM tarifų nėra visapusiškai atsižvelgiama į e. knygų ir elektroninių laikraščių technologinę ir ekonominę pažangą. „PVM taisyklių modernizavimas skaitmeninės ekonomikos tikslais taip pat yra vienas iš pagrindinių Bendrosios skaitmeninės rinkos strategijos tikslų“, - akcentavo politikas.

Jo vertinimu, tai jog šis pasiūlymas yra labai gera Europos Komisijos iniciatyva, parodė ir balsavusių už Direktyvos pakeitimus parlamentarų skaičius. Beveik 600 parlamentarų buvo už, susilaikė arba nepritarė tik 18 balsavusių Europos Parlamento narių.

Pagal konsultavimosi procedūrą naująsias taisykles turės galutinai patvirtinti ES Taryba.

 

Europos Parlamento nario R. Pakso biuro inf.