Rolandas Paksas. Visuomenei reikia gintis nuo valdžios ir ginti valstybių savarankiškumą

2017-10-23

„Europos Sąjunga išgyvena didžiulę krizę ir aš kol kas nematau, kad būtų norinčių ir galinčių ją spręsti. Bandymai tik labiau centralizuoti bendriją, iš sąjungos daryti federaciją gali sugrįžti bumerangu – jos subyrėjimu“, - susitikimuose su Lietuvos žmonėmis kalbėjo Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas.

Politikas akcentavo, kad šiandienis demokratijos modelis daugelyje Europos valstybių yra labiau deklaratyvus, jo turinys užpildomas ne visuomenės nuomone ir pasirinkimais, bet valdančiųjų politikų norais bei interesais išlaikyti turimą valdžią bei įtaką. 

„Esminė problema yra ta, kad politikai iš esmės manipuliuoja visuomene, ją kontroliuoja. Iš tiesų turėtų būti atvirkščiai – visuomenė turėtų kontroliuoti politikus, reikalauti iš jų tam tikrų sprendimų arba prieštarauti daugumai nepriimtiniems veiksmams“, - kalbėjo europarlamentaras.

Jo teigimu, taikus pilietinis pasipriešinimas turi tapti kovos už tikrąją, tiesioginę demokratiją vėliava. R. Pakso vertinimu, šiandieninės demokratijos krizę aiškiai parodo kruvini žmonių veidai Barselonoje.

„Jokia demokratine save laikanti valstybė negali taip elgtis su savo piliečiais, kurie norėjo išsakyti savo nuomonę referendume. Nepaisant to, kad kai kam ta nuomonė gali nepatikti. Akivaizdu, kad tikroji demokratija Europoje jau nebėra savaime suprantamas dalykas. Kuo toliau, tuo stipriau kiekvienos šalies piliečiams teks už ją kovoti“, - sakė R. Paksas.

Kalbėdamas apie šiandienę Europos Sąjungos politiką, parlamentaras pabrėžė, kad ES vis labiau siekiama centralizuoti. „Lygiateisių valstybių bendrija keliama ant federalizacijos bėgių, tačiau manau, kad galutinė sąstato stotelė bus ne Jungtinės Europos valstijos, bet Europos Sąjungos griuvėsiai kokiais 2025 metais“, - prognozavo politikas.

R. Paksas akcentavo, kad jis visada buvo už Europos Sąjungą. „Aš ir dabar esu už ją, tačiau už laisvų ir savarankiškų valstybių sąjungą. Tokią, į kurią Lietuva įstojo 2004 metais. Dabar ji gerokai  pasikeituisi. Deja, ne į gerąją pusę“, - susitikimuose sakė R. Paksas.

Pasak jo, tai suprasdami, daugelio valstybių piliečiai vis aktyviau pasisako už valstybių savarankiškumą, galimybę šalims pačioms spręsti jos piliečiams aktualius klausimus. Jo teigimu, Didžiosios Britanijos sprendimas palikti šiandienę ES yra akivaizdus to įrodymas.

„Jei mes, kaip piliečiai norime kad ES išliktų, turime priversti politikus keistis ir keisti pačią politiką, valstybių savarankiškumą iškeliant kaip esminį bendrijos tikslą“, - kalbėjo Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas R. Paksas.

„Nenoriu, kad čia būtų reklama, bet negi mūsų valdžia nežino, kad kasdien iš Marijampolės nemokamai autobusu du kartus per dieną žmonės vežami apsipirkti į Suvalkus. Negi niekas apie šalies ekonomiką negalvoja?“, - Marijampolėje Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininko Rolando Pakso klausė vienas iš susitikimo dalyvių.

„Kaimyninių šalių verslas daug ką apmoka. Nes jiems taip apsimoka. Bet būna, kad bizniukas daromas ir už mūsų pinigus. Štai Lietuva už savo piliečių pinigus pastatė ir nuomoja suskystintų dujų terminalą. Nuoma pagal sutartį kasdien atsieina po 140 tūkstančių eurų. Girdėjote, kad neseniai terminalą pasiekė pirma dujų partija iš Amerikos. Ir turbūt girdėjote, kad dujas iš prie Klaipėdos stovinčio terminalo autovežiais ėmė vežtis lenkai. Išeina, kad mes kasdien šimtus tūkstančių eurų sumokame dėl to, kad Lenkija turėtų pigesnių dujų iš JAV? – retoriškai klausė Europos Parlamento narys.

R. Pakso teigimu, natūralu, kad didžiosios Europos valstybės siekia užkariauti naujas rinkas ir apsaugoti savąsias. Politikas pasidalijo įspūdžiais iš pokalbio su vežėjų asociacijos „Liniava“ atstovais, kurie papasakojo apie akivaizdžius būdus, kuriais kai kurios ES šalys siekia iš rinkos išstumti Lietuvos vežėjus.

„Pervežimų verslo indėlis sudaro daugiau kaip 12 procentų šalies bendrojo vidaus produkto. Po sankcijų Rusijai dėl Krymo okupacijos Rytų rinka Lietuvos vežėjams uždaryta. Mūsiškiai greitai persiorientavo. Tačiau kam reikalings stiprus konkurentas? Didžiųjų Europos šalių politikai pradėjo kalbėti, kad reikėtų labiau riboti tam tikrus vežėjų veiklos parametrus, nustatyti, kad vairuotojai negalėtų miegoti savo automobilių kabinose įrengtose miegamose vietose, bet būtinai turėtų ilsėtis viešbučiuose. Taip siekiama padidinti verslo sąnaudas ir jo riziką – kad konkurencinėje kovoje mažos Europos valstybės nebeišliktų“, - sakė politikas.

Europarlamentaro vertinimu, keista girdėti pasvarstymus apie laisvą rinką ir konkurenciją žemdirbystėje, kai tiesioginės išmokos kai kurių Europos Sąjungos šalių ūkininkams skiriasi daugiau kaip du kartus.

„Šiandien yra ypač svarbu ginti Lietuvos valstybės interesus, jos savarankiškumą. Svarbu saugoti savo kultūrą ir suverinitetą, kalbą, papročius ir tradicijas. Federalizmo šalininkų atakos prieš nepriklausomybę vis dar išpažinti norinčias valstybes nesiliauja. Įvykiai Barselonoje – akivaizdus šito pavyzdys.

Naudojama ne tik fizinė jėga. Daroma ir subtiliau. Prieš keletą metų Europos Parlamente buvo pasigirdę pasiūlymų iš mokyklų klasių Italijoje pašalinti visus kryžius. Ne tap seniai vienas užsienio prekybos tinklas savo įvaizdžiui Lietuvoje panaudojo Kauno nuotrauką, nuo kurio bažnyčių pašalinti visi kryžiai. Sakoma, kad taip padaryta atsitiktinai. Vargu.

Taip sąmoningai trinamas kultūrinis ir religinis savarankiškų valstybių identitetas. Taip iš atskirų tautų bandoma padaryti Europos imperijos žmones“, - sakė Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas R. Paksas.